2009-12-29

‚Pajūrio naujienų‘ Metų žmogus – kovotoja už saugią aplinką

Nuotraukoje – Kretingos rajono Žibininkų kaimo gyventoją Genovaitę Šunokienę, aktyvią Lietuvos kovotoją prieš nesaugų mobilųjį ryšį ir elektromagnetinę spinduliuotę, „Pajūrio naujienų" skaitytojai išrinko 2009-ųjų Metų žmogumi.

N.P.: sveikinu viešojo intereso gynėją Genovaitę Šunokienę su šiuo skaitytojų apdovanojimu, džiaugiuosi, kad piliečių teisių gynėjų  Lietuvoje daugėja.

‚Pajūrio naujienų' Metų žmogus – kovotoja už saugią aplinką

Irena ŠEŠKEVIČIENĖ Pajūrio naujienos 2009-12-29

Žibininkų kaimo gyventoją Genovaitę Šunokienę, aktyvią Lietuvos kovotoją prieš nesaugų mobilųjį ryšį ir elektromagnetinę spinduliuotę, „Pajūrio naujienų" skaitytojai išrinko 2009-ųjų Metų žmogumi. 

Tradiciniuose, jau tryliktąjį kartą „Pajūrio naujienų" paskelbtuose, Kretingos rajono 2009-ųjų Metų žmogaus rinkimuose šiemet dalyvavo rekordinis skaitytojų skaičius: internetu balsavo beveik 2 tūkst., telefonu – per 0,5 tūkst. asmenų. Daugiausiai – 522 - skaitytojų balsus – 419 internetu ir 103 telefonu – už aktyvų pilietiškumą surinko kolekcionierė paukštininkė Genovaitė Šunokienė iš Žibininkų kaimo, telkianti Lietuvos žmones kovoti prieš nesaugų mobilųjį ryšį.

Metų žmogumi skaitytojai taip pat gausiai rinko jaunąjį sportininką Edgarą Slušnį bei Kartenos kleboną Rolandą Karpavičių, - balsų skaičiumi jie nedaug atsiliko nuo G.Šunokienės. Per 200 laikraščio internetinės svetainės lankytojų pasisakė ir už Darbėnų vidurinės mokyklos mokytoją Juozą Maksvytį.

Kovoja už tiesos žinojimą

G.Šunokienės prieš dvejus metus pradėtas žygis už tai, kad iš jos kaimynystės būtų pašalinta mobiliojo ryšio antena, įgijo pagreitį: šį pavasarį su bendraminčiais ji parengė peticiją Sveikatos apsaugos ministerijai. Šiandien ji ragina žmones kovoti prieš nesaugią aplinką, informuoja juos apie esamą situaciją.

Penkiasdešimtmetė G.Šunokienė pirmoji Lietuvoje iškėlė mintį, kad mobilusis ryšys būtų uždraustas mokyklose: Seime bus sudaryta darbo grupė, kuri svarstys šį siūlymą.

Ji inicijavo Visuomenės sveikatos centro sprendimą - sustabdyti jau veikiančių mobiliojo ryšio stočių higienos pasų projektą. „Mūsų iniciatyvinė grupė pareikalavo, kad antenos būtų statomos ne arčiau 300 m nuo gyvenamųjų namų, nes šioje zonoje fiksuojama 2-3 kartus daugiau vėžinių susirgimų. Be to, statant anteną ant daugiabučio, būtina gauti 51 proc. gyventojų parašų. Dabartinės stotys veikia pažeidžiant įstatymus – be higienos pasų", - teigė G.Šunokienė.

Aš kovoju ne prieš mobilųjį ryšį apskritai, bet - prieš nesaugų ryšį. Aš kovoju už tai, kad žmonėms būtų pateikta teisinga informacija apie bevielio ryšio prietaisus ir kad žmonės žinotų, kaip jų sveikatą veikia elektromagnetiniai laukai. Elektromagnetinis ryšys silpnina imuninę sistemą, sukelia galvos skausmus, kraujo spaudimą, nemigą, depresiją ir skatina vėžio susirgimus", - sakė moteris, prisipažindama, jog pati išgyveno klastingą ligą, kuri ir paskatino ją imtis aktyvios veiklos.

Siekė pašalinti vėžio priežastį

Žibininkų kaimo senbuvė pasakojo, kad jau prieš kelerius metus ji pastebėjo, jog nuo auglių pradėję gaišti jos reti paukščiai. „Paukščius laikau jau 20 metų, - anksčiau to nebūdavo. Pati skrodžiau ir ieškojau priežasčių – paukščių kepenyse ir žarnyne surasdavau akivaizdžiai išbujojusių auglių, nors niekada nenaudoju dirbtinių lesalų, - kalbėjo G.Šunokienė. – Kai mūsų kaimo žmonės vienas po kito ėmė sirgti vėžiu, tarp jų – aš ir mano kaimynas, pradėjau domėtis galimomis šios ligos priežastimis".

Šiandien moteris džiaugiasi, jog po gydymo pasveiko. Tačiau ji sakė supratusi, kad nepašalinus tikrosios vėžio priežasties – nenukeldinus kaimyno kieme, už 50 m nuo jos namų esančios mobiliojo ryšio antenos, - išgijimas bus laikinas.

Todėl prieš dvejus metus ji ėmėsi žygių nukelti ne tik šią anteną, bet surinko visų Žibininkų kaimo gyventojų parašus, kad būtų pašalinta antena, įrengta pramogų komplekso teritorijoje. Tačiau pastaroji liko, nes yra įrengta už 300 m nuo pagrindinės gyvenvietės, o šeimininkai jos nesikrato.

Prieš mobiliuosius telefonus vaikams

G.Šunokienė sakė, jog domėdamasi mobiliojo ryšio antenomis, ji susipažino su profesoriumi Jonu Grigu, kuris jau 40 metų tyrinėja mikrobangas ir žino neigiamą jų poveikį žmogaus organizmui. Deja, anot jos, mokslininkų darbai yra ignoruojami, nes standartus nustato valdininkai, neturintys mokslinių žinių.

Tačiau, anot pašnekovės, šiandien pasaulis pamažėle atranda tai, apie ką J.Grigas straipsniuose rašė jau prieš 10 metų. Elektromagnetiniai laukai taip paveikia žmogų, kad jis tampa dirglus, jam peršti odą, atsiranda įvairios alergijos. Dėl šių priežasčių 3-10 proc. pasaulio gyventojų tapo perdėtai jautrūs. „Švedija tai pripažįsta kaip negalią, moka pašalpas ir sudaro sąlygas perdėtai jautriems žmonėms išsikelti gyventi už miesto ribų. Izraelis jau priėmė įstatymą, draudžiantį butuose įrenginėti bevielio ryšio prietaisus", - tvirtino G.Šunokienė.

Bevielis internetas ir belaidis telefonas, jos teigimu, mūsų buityje yra pagrindiniai elektromagnetinės spinduliuotės šaltiniai. Prietaisų poveikio esmė yra įžeminimas: jeigu mikrobangų krosnelė ar kompiuteris yra įjungti į įžemintą rozetę, jų spinduliuotė 100 kartų mažesnė, negu įjungus į neįžemintą rozetę.

Mokslininkų nustatyta, kad kalbant mobiliuoju telefonu nuo 500 iki 2 tūkst. valandų, susidaro palankos sąlygos išsivystyti augliui. Todėl, G.Šunokienė tvirtino, suaugęs žmogus turi žinoti tiesą, o pasirinkti – jo teisė.

Tačiau dėl vaikų teisių G.Šunokienė sakė kovosianti visomis išgalėmis: „Vaiko kaukolė yra silpnesnė, smegenyse – daugiau vandens, dėl to ir spinduliai įsiskverbia giliau. Rusija, atlikusi įvairius bandymus ir žinodama elektromagnetinių spindulių poveikį, mobiliųjų telefonų nerekomenduoja vaikams net ligi 18, Prancūzija – ligi 12, o dauguma ES šalių – ligi 16 metų".

Komentarų nėra: